Jak zmierzyć długość włosów? Praktyczne porady

jak zmierzyć długość włosów praktyczne porady
Rate this post

Wiele kobiet podejmuje decyzję o ścięciu włosów, aby później wrócić do ich wcześniejszej długości. Zapuszczenie włosów nie zawsze jest jednak tak prostym i szybkim procesem, jak mogłoby się wydawać. Samo określenie tempa wzrostu włosów również nie należy do łatwych zadań. Jak zmierzyć długość włosów w poprawny sposób oraz jakie jest przeciętne tempo ich wzrostu?

Jak określić długość włosów?

Jednorazowe zmierzenie długości włosów zwykle nie stanowi problemu. Do dokonania pomiaru wykorzystujemy miękki centymetr krawiecki, który przykładamy do nasady włosów (na czubku głowy) i mierzymy długość najdłuższego pasma. Dzięki temu w prosty sposób określimy aktualną długość włosów. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że osoby posiadające kręcone lub falowane włosy powinny mierzyć włosy na mokro, po rozczesaniu loków, aby określić ich długość w najbardziej miarodajny sposób.

Jak zmierzyć przyrost włosów?

Problem z pomiarem zazwyczaj pojawia się wtedy, kiedy mierzymy długość włosów skupiając się na ich miesięcznym przyroście, a nie ogólnej długości na obecny moment. Aby wynik był miarodajny, do mierzenia przyrostu włosów musimy wybrać pasmo kontrolne – to samo przy każdym miesięcznym pomiarze. Bardzo ważne jest to, że pasmo kontrolne wcale nie musi być najdłuższe. Podobnie jak w przypadku podstawowego pomiaru, tu również wykorzystujemy miękki centymetr krawiecki.

Jak określić długość włosów?
Fot. Jak określić długość włosów?

Mierzenie miesięcznego przyrostu włosów pomaga określić, ile trwa zapuszczanie włosów do pożądanej długości. Średnie tempo wzrostu włosów to od 1 do 1,5 cm na miesiąc. Jeśli uzyskane tempo wzrostu jest wolniejsze, sygnalizuje to, że warto zadbać o dodatkową pielęgnację włosów (przede wszystkim ich końcówek) oraz zdrową dietę. Jeśli włosy są bardzo zniszczone, w uzyskaniu większego tempa przyrostu może pomóc przycięcie zniszczonych końcówek u fryzjera. 

Jaka powinna być idealna długość włosów?

Kiedy zapuszczamy włosy długość powinna być dostosowana do cech naszego wyglądu. W ostatnich latach rosnącą popularnością cieszą się metody, które pozwalają na określenie, jaka jest optymalna długość włosów do sylwetki lub kształtu twarzy. Pozwalają one w prowizoryczny sposób wskazać, do jakiej długości powinniśmy zapuszczać włosy.

Jedna z najpopularniejszych metod wykorzystuje do uzyskania pomiaru linijkę i ołówek (można zamiast niego wykorzystać długopis lub kredkę). Ołówek ustawiamy poziomo pod brodą, a linijkę pionowo tuż pod płatkiem ucha. Następnie sprawdzamy na jakiej długości ołówek przecina się z linijką. Jeśli jest ona mniejsza niż 6 cm, świetnym wyborem będą krótkie włosy, np. typu bob. Z kolei wynik powyżej 6 cm wskazuje na to, że do długości i kształtu twarzy lepiej będą pasować długie włosy. Należy jednak pamiętać, że tego typu pomiary dają wyłącznie wyniki poglądowe, a to od Ciebie zależy, jaka będzie idealna długość włosów do Twoich potrzeb. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.